Cea mai numeroasă generație a ultimilor ani a avut parte de prima împărtășanie, la Biserica Romano-Catolică „Sfânta Treime” din Pecica.

21 de „miresuțe și miri mici” au plecat încolonați, de la parohie, pentru a lua parte la slujba festivă de duminică dimineața, sub privirile membrilor de familie și ale enoriașilor care au umplut băncile bisericii.
Copii de clasa a treia s-au pregătit timp de un an, coordonați de preotul paroh Czeglédi Francisc și de profesorii de religie Bella Ibolya și Bella Rozália, au trecut examenul și au primit emoționați, pentru întâia oară, prima Sfânta Împărtășanie.

Sărbătoriții din acest an sunt: Arros Róbert, Benke Vivien Anna, Deliman Ana, Disca Raul Dominic, Farkas Eduard Andrei, Ferencz Tünde Alice, Galacsi Eliza Vera, Gergely Beatrice, Király Rihard Dominik, Kovacs Cristina Andrea, Kovács Zsófia Ágnes, Lukács Halina, Marcu Dante Adrian, Nagy Boróka, Oláh József Attila, Radaelli Alessandro Francesco, Roman Valentina Izabela, Scherer Barbara, Sime Gloria, Sipos Berta și Tóth Dóra.
La finalul slujbei festive, copii au avut parte de tradiționalul mic dejun la parohie, cu ciocolată caldă și cozonac.
Fotografii: Nagy István



















Leave a Reply