Flash news:

<< Înapoi

Scor de egalitate, 1-1, în primul meci de baraj jucat de Progresul Pecica pentru promovarea în Liga a III-a

20.06.15 de P. S.

Primul meci de baraj dintre Performanţa Ighiu şi Progresul Pecica pentru promovarea în Liga a III-a este unul foarte intens, cu numeroase ocazii de gol pentru ambele părţi şi un joc dinamic, chiar agresiv câteodată.

Jucătorii Progresului Pecica au ajuns de vineri la Alba Iulia, unde s-au antrenat, apoi s-au relaxat cu o vizită a oraşului.

Sâmbătă după-masă în tribunele stadionului din comuna Ighiu (aflată la 11 kilometru N-V de Alba Iulia şi la circa 250 de kilometri de Pecica) s-au adunat aproximativ 1200 de spectatori, printre care şi câţiva zeci de suporteri pecicani.

Delegaţia oficială a Progresului Pecica fost condusă de primarul Petru Antal, senatorul Constantin Traian Igaş şi mai mulţi sponsori. Aceştia s-au întâlnit cu conducerea administraţiei locale şi le-au făcut cadou brandul local, Pita de Pecica.

Meciul transmis în direct de Radio Timişoara şi prin live text de către ziarul Unirea din Alba Iulia a început pe o vreme înnorată, Progresul a intrat pe teren în formula: M. Rus – Căt. Cornea, V. Gabor, Moise, Ponta – Marinescu – Riviș, Arsene, Fritea, Dobricean – Peii; rezerve M. Grozav – C. Trif, Istin, Fl. Băd, D. Covaci, Șiclovan, I. Fabian.

Partida a început echilibrat, până în minutul 22 când V. Gabor a fost eliminat pentru fault, iar Progresul a fost nevoit să joace în inferioritare numerică. Mai mult, Performanţa Ighiu preia conducerea în urma penalyului executat de Turuş, scor 1-0.

Din minutul 37 a început să plouă, iar Progresul Pecica are un joc foarte dinamic, mai mulţi jucători fiind avertizaţi, în timp ce Rus apără foarte bine poarta pecicană.

După pauză antrenorul Mihai Petcuţ îi trimite în joc pe Şiclovan (în locul lui Marinescu) şi D. Covaci (în locul căpitanului Arsene). În minutul 73 intră şi F. Băd (în locul lui Riviş).

În minutul 68 golgheterul echipei gazde, R. David a rămas singur cu portarul pecican Rus, dar a tras în transversală.

Progresul Pecica se apără şi pare că încearcă să menţină scorul pentru a putea profita de meciul de acasă, care se va juca sâmbăta viitoare, 27  iunie, începând de la ora 17:30. În minutul 83 intră şi Fabian (în locul lui Dobricean).

Cu un minut înainte de terminarea timpului regulamentar de joc Fabian a  trimis mingea în poartă dintr-un metru, după o lovitură liberă de la 24 de metri executată de Peii și respinsă în față de Unchiaș. Scor 1-1.

Au urmat patru minute de prelungiri, iar barajul continuă peste o săptămână pe stadionul din Pădurice, fiind aşteptaţi toţi microbiştii din Pecica!