Arthur Horeanu, Adda și Zorica Savu cântă la Praznicul de Pită Nouă 2018 (PROGRAM COMPLET)

Arthur Horeanu, Adda și Zorica Savu cântă la Praznicul de Pită Nouă 2018 (PROGRAM COMPLET)

Praznicul de Pită Nouă Pecica 2018 a luat start joi seara, la Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu”, cu două evenimente culturale: vernisajul expoziției „Armonii cromatice II” cu lucrările unor artiști din Timișoara, Hunedoara, Arad, Pecica și duplexul teatral româno-francez cu premiera piesei „Moștenirea” de Rica Laurent în interpretarea Trupei de Teatru a Casei de Cultură și scenete umoristice, dans și muzica, în interpretarea Trupei Les Excentriques din Franța.

Programele în Piața Regele Mihai I încep vineri seara, terasele și celelalte atracții fiind deja pregătite.

Primăria Orașului Pecica, Consiliul Local și Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu”, cu sprijinul Centrului Cultural Județean din subordinea Consiliului Județean Arad, au pregătit trei zile de distracție cu concerte și concursuri.

Printre artiști care vor urca pe scenă se numără Arthur Horeanu (semifinalist Vocea României Junior 2018), Adda și Zorica Savu.

APPT Arădeanca vă invită să vizitați, de vineri până duminică, pe durata programelor, cortul „Produsele locale şi brandul Pita de Pecica, trecut şi viitor”.

 

VINERI, 17 AUGUST

18:00 – Cupa Spicul de Aur la minifotbal (terenul sintetic din spatele sălii mari de sport)

19:00 – Spectacol folcloric cu formațiile de jocuri populare maghiare ale Asociației „Búzavirág” şi Formația de Țitere a Asociației Culturale a Minorităților din Pecica

21:00 – Spectacol de divertisment în limba maghiară cu grupul Éneklő Szakácsok și artiști din țară și din Ungaria

24:00 – Bal stradal cu formația Roulette din Peregu Mic Prezintă: Beke Judith

SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST

10:00 – Concurs de gătit la ceaun (Ferma de Bivoli)

17:00 – Şedinţa festivã a Consiliului Local (Sala Festivă a Primăriei) 18:00 – Cupa Spicul de Aur (terenul sintetic) – finalele

19:00 – Copii talentați de la Clubul Elevilor Pecica

19:40 – Dans oriental cu trupa din Domaszék (Ungaria)

20:00 – Muzică folk cu Adrian Borcea, Monica Cojocaru, Gilbert Ghicolescu

21:00 – Noni Groove

21:30 – Recital Arthur Horeanu (Vocea României Junior 2018)

22:00 – Concert ADDA

23:00 – Bal stradal cu Dani Roşu şi formaţia. Prezintă: Noni

DUMINICĂ, 19 AUGUST

11:30 – Sfințirea spicelor de grâu la Biserica Ortodoxă Română „Sfântul Apostol Andrei” (Parohia II)

13:00 – Sfințirea pâinii noi în Piaţa Regele Mihai I

17:00 – Concurs de prins purcei (Parcul Sfânta Treime)

18:00 – Ansamblul Folcloric „Florile Bârzavei” din Gătaia

18:30 – Ansamblul Folcloric „Armenișana”

19:00 – Ansamblul „Păstrătorii Tradiției”

20:00 – Radu Moş cu solistele Andreea Chişe, Gina Handro şi Alina Tărău

21:00 – Formațiile de jocuri sârbești Kud Kolo şi Kud Sloga

22:00 – Muzică populară cu Adrian Petcu şi Patricia Petri

22:30 – Spectacol cu Zorica Savu şi Codruța Măgurean

23:55 – Focuri de artificii. Prezintă: Nicoleta Pavel.

Programul folcloric va fi transmis în direct de TV ARAD pe post şi pe contul de Facebook.

Loading...
CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )